VII U 2470/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Lublinie z 2016-07-04

Sygn. akt VII U 2470/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 04 lipca 2016 roku

Sąd Okręgowy w Lublinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie: Przewodniczący Sędzia S.O. Grażyna Cichosz

Protokolant sekretarz sądowy Anna Łempicka

po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2016 roku w Lublinie

sprawy B. G.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w L.

o prawo do emerytury

na skutek odwołania B. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L.

z dnia 28 października 2014 roku znak: (...)

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala B. G. prawo do emerytury od dnia (...) roku.

Sygn. akt VII U 2470/14

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 28 października 2014 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. odmówił B. G. przyznania prawa do emerytury, gdyż wnioskodawca nie udokumentował 20-letniego stażu pracy.

Odwołanie od powyższej decyzji wniósł B. G. domagając się jej zmiany i przyznania prawa do emerytury. Podniósł, że pracował w oparciu na umowę o pracę na kolonii letniej w T..

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania podtrzymując argumentację zawartą w zaskarżonej decyzji.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

B. G. urodzony (...) w dniu (...) roku złożył wniosek o emeryturę. Nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Przed organem rentowym udowodnił 19 lat, 11 miesięcy i 14 dni okresów składkowych i nieskładkowych. Organ rentowy odmówił wnioskodawcy przyznania prawa do emerytury na podstawie art. 27 ustawy o FUS z uwagi na nieudowodnienie 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego (okoliczności bezsporne).

Wnioskodawca w okresie od dnia 27 czerwca 1971 roku do dnia 21 lipca 1971 roku i od dnia 21 lipca 1971 roku do dnia 13 sierpnia 1971 roku pracował jako wychowawca na dwóch turnusach kolonii letnich organizowanych przez (...)Wnioskodawca postanowił podjąć zatrudnienie, gdyż czekał wówczas na wezwanie do wojska. Do prowadzenia kolonii zgłosił się za namową koleżanki z harcerstwa, która była komendantem L. Miasto. Wnioskodawca posiadał uprawnienia instruktorskie w harcerstwie (zeznania wnioskodawcy – k. 15v, k. 42-43, 53v, dzienniki zajęć – k. 61, zeznania Z. P. – k. 62v-63, zeznania L. T. – k. 63-63v).

Powyższy stan faktyczny został ustalony na podstawie powołanych dowodów. Przesłuchani w sprawie świadkowie Z. P. i L. T. to uczestnicy kolonii w okresie od dnia 27 czerwca 1971 roku do dnia 13 sierpnia 1971 roku. Jednoznacznie potwierdzili, że B. G. był ich wychowawcą na tych koloniach. Nie mieli co do tego żadnych wątpliwości. Wprawdzie zeznali, że by go obecnie nie rozpoznali jednakże pamiętają jego imię i nazwisko. Powyższe w powiązaniu z autentycznymi dziennikami zajęć z obydwu turnusów kolonii, złożonych przez wnioskodawcę, potwierdza fakt sprawowania przez wnioskodawcę w owych okresach funkcji opiekuna kolonii. Twierdzenia wnioskodawcy jako zgodne z powyższymi dowodami także zasługują na obdarzenie ich wiarą w całości. Zeznania te były logiczne, spójne i szczere, a także zgodne z doświadczeniem życiowym.

Ponadto Sądowi wiadome jest z urzędu i zasad doświadczenia życiowego, że w spornym okresie stanowiska opiekunów obozów i kolonii nie były obsadzane w oparciu o umowy cywilnoprawne, a na podstawie umów o pracę.

Odwołanie B. G. jako zasadne zasługuje na uwzględnieni.

Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
(tekst jednolity: Dz. U. z 2015 roku, poz. 748 ze zm.), mężczyznom urodzonym przed dniem 31 grudnia 1947 roku przysługuje emerytura jeżeli osiągnęli wiek 65 lat i mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat.

Wedle art. 28 ustawy mężczyznom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa w art. 27 ust. 1 pkt 2, przysługuje emerytura, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki:

1) osiągnęli wiek emerytalny wynoszący 65 lat;

2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat.

Jak wynika z ustalonego stanu faktycznego wnioskodawca w postepownaiu przed organem rentowym udowodnił okres składkowy i nieskładkowych wynoszący 19 lat, 11 miesięcy i 14 dni. Natomiast w niniejszym postępowaniu udowodnił dodatkowy okres składkowy od dnia 27 czerwca 1971 roku do dnia 13 sierpnia 1971 roku (łącznie miesiąc i 18 dni). Tym samym spełnia o wymagane przesłanki do nabycia prawa do emerytury na podstawie art. 28 w zw. z art. 27 ustawy o FUS. Zaskarżoną decyzję należało zatem zmienić i ustalić B. G. prawo do emerytury od dnia (...)roku tj. od dnia złożenia wniosku o emeryturę.

W tym stanie rzeczy, na podstawie powołanych przepisów oraz art. 477 14 § 2 k.p.c. Sąd Okręgowy orzekł jak w wyroku.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Iwona Kurkiewicz
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Lublinie
Data wytworzenia informacji: