VIII U 2688/16 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Lublinie z 2016-11-07

Sygn. akt VIII U 2688/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 07 listopada 2016 r.

Sąd Okręgowy w Lublinie VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Grażyna Cichosz

Protokolant:

sekretarz sądowy Anna Łempicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 października 2016 r. w L.

sprawy A. B.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w L.

o świadczenie przedemerytalne

na skutek odwołania A. B.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L.

z dnia 18 kwietnia 2016 r. Znak(...)

oddala odwołanie.

Sygn. akt VIII U 2688/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 18 kwietnia 2016 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. odmówił A. B. prawa do świadczenia przedemerytalnego, gdyż wnioskodawca nie zarejestrował się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna w terminie 30 dni od daty wydania decyzji odmawiającej ustalenia prawa do renty na dalszy okres.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył A. B. wnosząc o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego. Podniósł, że decyzję Komisji Lekarskiej ZUS otrzymał 24 września 2015 roku i 25 września zarejestrował się w urzędzie pracy.

W odpowiedzi na odwołanie organ wnosił o jego oddalenie argumentując jak w zaskarżonej decyzji.

Sąd Okręgowy ustalił co następuje:

W okresie do dnia 30 czerwca 2015 roku wnioskodawca był uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy. W dniu ustania prawa do renty wnioskodawca nie osiągnął 60 lat, gdyż urodził się (...) (okoliczność bezsporna). W dniu 15 maja 2015 roku złożył wniosek o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy na dalszy okres. Decyzją z dnia 21 września 2015 roku organ rentowy odmówił wnioskodawcy przyznania prawa do renty. Powyższej decyzji ubezpieczony nie zaskarżył odwołaniem.

Wnioskodawca urodzony w dniu (...), w dniu 12 kwietnia 2016 roku złożył wniosek o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego. Do wniosku dołączył zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy potwierdzające zarejestrowanie jako bezrobotny w okresie od dnia 25 września 2015 roku do nadal. Od dnia 25 września 2015roku otrzymał zasiłek dla bezrobotnych (akta ZUS). Zaskarżoną decyzją z dnia 19 lutego 2015 roku organ rentowy odmówił wnioskodawcy prawa do świadczenia przedemerytalnego, gdyż wnioskodawca na dzień ustania prawa do renty nie osiągnął wieku 60 lat i nie zarejestrował się w urzędzie pracy w ciągu 30 dni od ustania prawa do renty. Wnioskodawca został zarejestrowany jako bezrobotny w dniu 25 września 2015 roku, renta ustała w dniu 30 czerwca 2015 roku, natomiast decyzja odmawiająca prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy na dalszy okres została doręczona wnioskodawcy w dniu 24 września 2015 roku. Organ rentowy uznał, że wnioskodawca legitymuje się 25-letnim okresem składkowym i nieskładkowym, pobieraniem renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do dnia 30 czerwca 2015roku. Nie legitymuje się natomiast ukończeniem 60 lat na datę ustania prawa do renty.

Wnioskodawca na skutek kolejnego wniosku otrzymał prawo do renty od dnia 1 sierpnia 2016 roku do dnia 31 sierpnia 2017 roku ( niesporne).

Powyższy stan faktyczny został ustalony na podstawie wyżej wskazanych dowodów. Dokumentacja zgromadzona w aktach ubezpieczeniowych nie była kwestionowana przez strony. Strony nie kwestionowały wyżej powołanych dowodów. Brak było również podstaw do zakwestionowania ich wiarygodności z urzędu.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Odwołanie wnioskodawcy jako niezasadne na uwzględnienie nie zasługuje.

Art. 2. ust. 1. pkt 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U.2013.170 j.t.) stanowi, że prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn

Zgodnie z art. 2 ust. 3 tej ustawy świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie określonej w ust. 1 po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:

1) nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;

2) w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;

3) złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

W niniejszej sprawie jedyną sporną okolicznością było zarejestrowanie się przez wnioskodawcę w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz czy niesporny fakt nie uzyskania 60 lat w dacie ustania renty daje prawo do spornego świadczenia. Wnioskodawca został zarejestrowany jako bezrobotny z dniem 25 września 2015 roku, zaś do dnia 30 czerwca 2015 roku był uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy. Decyzję odmawiającą wnioskodawcy prawa do renty na dalszy okres organ rentowy wydał w dniu 21 września 2015 roku. Wnioskodawca nie odwołał się od tej decyzji.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, iż termin 30 dni na zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy (art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych, jednolity tekst: Dz.U. z 2013 r., poz. 170) jest nieprzywracalny i rozpoczyna bieg od dnia uprawomocnienia się decyzji odmawiającej przyznania na dalszy okres renty z tytułu niezdolności do pracy (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 września 2013 roku, I UK 67/13, OSNP 2014/11/162, OSP 2015/5/51).

Jak wynika z ustalonego stanu faktycznego decyzja odmawiająca wnioskodawcy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy wydana została dnia 21 września 2015 roku, zaś zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy wnioskodawca dokonał w dniu 25 września 2015 roku. Należy wobec tego przyjąć, mając na względzie zapatrywanie wyrażone w powyższym wyroku Sądu Najwyższego, które Sąd Okręgowy w pełni podziela, że został zachowany przez wnioskodawcę termin 30 dni od zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy i w tym zakresie argumenty ZUS są nieprawidłowe.

Jednakże dla uzyskania prawa do spornego świadczenia zgodnie z art. 2. ust. 1. pkt 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U.2013.170 j.t.) poza innym warunkami, konieczne jest aby mężczyzna ubiegający się o świadczenie przedemerytalne do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończył co najmniej 60 lat. Wnioskodawca ukończył 60 lat 4 września 2015 roku, zaś renta ustała w dniu 30 czerwca 2015 roku, zatem nie spełnił przewidzianej przepisem przesłanki posiadania wieku 60 lat w dacie ustania prawa do renty. W ocenie Sądu Okręgowego nie zmienia powyższego fakt osiągnięcia wymaganego wieku w trakcie postępowania o przyznanie renty na dalszy okres.

Obecnie wnioskodawca posiada prawo do renty przyznane od dnia 1 sierpnia 2016 roku i po ustaniu tego prawa będzie mógł ubiegać się ponownie o świadczenie przedemerytalne.

Zaskarżoną decyzję należało zatem uznać za prawidłową i odwołanie wnioskodawcy na podstawie art. 477 14 §1 k.p.c. oddalić.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Izabella Samuˆła
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Lublinie
Osoba, która wytworzyła informację:  Grażyna Cichosz
Data wytworzenia informacji: